Gyakorlati teológiai kézikönyv lelkészeknek és nem lelkészeknek
A jó lelkész a gyülekezet megújulásának egyik feltétele. Az életképes és aktív közösség pedig a legjobb motiváció a jövő lelkészeinek. Megkerülhetetlen ez a kölcsönhatás. Különösen igaz ez egyházunkban, ha az egy évtizede elindult hatodéves gyakorlati képzésre gondolunk. A programban résztvevő gyülekezetekben a lelkészjelöltet fogadó mentor lelkész és a gyülekezeti közösség sok energiát fektet abba, hogy a valóságnak megfelelően mutassa be a lelkészre váró mindennapi igénybevételt, és segítsen kialakítani a pályához szükséges bátorságot és testi-lelki erőnlétet. Hálásak lehetünk ezeknek a vállalkozó gyülekezeteknek és lelkészeknek. Példáikat viszik tovább a fiatal lelkészek.
Ez a kézikönyv nem szeretne egyoldalúan csak a lelkészek szemszögéből közelíteni a lelkészi hivatás mai értelmezéséhez és az ezzel összefüggő gyakorlati teológiai kérdésekhez. A könyvben kiválasztott témák és a megközelítésük is a lelkész és a gyülekezet szoros kapcsolatának szükségességét tükrözik: a közösségépítő lelkész csak a munkatársak közösségében tudja elvégezni a munkáját. Ez a szoros együttműködés veszélyeket és megpróbáltatásokat is hordoz magában. Erről is érdemes együtt gondolkodni a gyülekezetek tagjainak és a hozzájuk készülő teológushallgatóknak.
Ehhez szeretne ez a könyv segítséget és iránymutatást adni. Lelkészjelölteknek tananyagként, nem lelkészeknek pedig a gyülekezeti aktivitásukat fokozó olvasmányként. Célunk az is, hogy a tradíció és a modern közösségépítés gyümölcsözőbb együttélését segítsük a gyülekezetekben, elsősorban preventív módon, de kríziskezelés esetén is.