Üllői úti könyvesboltunk 2025. január 18-án nyitva tart 11 és 13 óra között.
AGAPE – Az Egyházak Világtanácsának dokumentuma és kísérő tanulmányok
Eszmecsere sorozat 5.
Az Eszmecsere sorozat 5. kötetének fókuszában az Egyházak Világtanácsának (EVT) jelentős és ma is aktuális dokumentuma áll, amelyet közgazdászokból és teológusokból álló nemzetközi szakértői csoport készített el Alternative Globalization Addressing Peoples and Earth (AGAPE) címmel. Öröm számunkra, hogy az EVT által kibocsátott tanulmány immár magyar nyelven is rendelkezésére áll az érdeklődő olvasóknak. Az alapos szakértői munkával kidolgozott írás elkészülte óta (2005) eltelt három év azonban szükségessé tette, hogy a magyar fordítást ne pusztán önmagában, hanem a dokumentumot értékelő és a téma továbbgondolását ösztönző dolgozatok kíséretében adjuk közre. Az AGAPE nyelvezete nem csupán szakemberek, hanem bárki számára érthető, ezért célunk az, hogy a magyar fordítás minél szélesebb körben ismertté váljon, és eszmecserék, diszkussziók, viták alapjául szolgáljon gyülekezetekben és más kisközösségekben is.
Az AGAPE-tanulmány eredetileg a 2006-os Porto Alegre-i EVT nagygyűlésre készült, azzal a szándékkal, hogy az ott folyó vitát és megbeszéléseket alapos háttér-információval lássa el. Porto Alegrében a téma feldolgozása után egy tömör és viszonylag rövid nyilatkozat született, ugyancsak AGAPE címmel. Úgy döntöttünk, hogy a 2005-ös megalapozó tanulmányt és a 2006-os Porto Alegre-i nyilatkozatot egymás mellett jelentetjük meg magyar fordításban.
A kötet végén négy kísérő tanulmányt talál az olvasó. A két dokumentum fordítójának, Gömböcz Elvirának a dolgozata összefoglalja az AGAPE főbb kérdéseit, és bemutatja a Porto Alegre-i nagygyűlésen elhangzott jelentősebb hozzászólásokat, valamint az AGAPE-folyamat keretében jelenleg is zajló, az EVT által koordinált, fontosabb eseményeket.
Nagypál Szabolcsnak, a Békés Gellért Ökumenikus Intézet munkatársának a tanulmánya az ökumené szempontjából értékeli a dokumentumot, és bemutatja, miként illeszkedik bele az AGAPE az ökumenikus mozgalom történetébe, illetve jelenébe.
Jávor Benedeknek, a Védegylet programvezetőjének írása a civil szervezetek és az egyházak ökológiai feladataira, az együttműködés lehetőségeire, valamint a közös felelősségvállalás fontosságára hívja fel az olvasó figyelmét.
Szabó Lajos, a gyakorlati teológia professzora az AGAPE kisközösségekben (gyülekezetekben, gimnáziumi osztályokban) történő használatának és feldolgozásának lehetőségeire mutat rá. Életre váltható szavak című írásában hangsúlyozza a legfontosabb kihívásokat: hogyan éljük meg hitünket egyre inkább globalizálódó környezetünkben, és hogyan válik az elmondott üzenet konkrét cselekvéssé és tettekké.
Az AGAPE egyházi és nem egyházi szakemberek munkacsoportja által elkészített dokumentum. Környezetvédelmi, valamint közgazdasági kérdésekben érintett szakemberek, emberi küldetésükről és felelősségükről őszintén gondolkozók egyaránt haszonnal forgathatják, hiszen olyan témáról van szó, amelyben mindannyian érintettek vagyunk.