A keresztény erőszakmentességtől a nyugati demokráciáigBibó István politikai teológiai megközelítésben
Az 1956-os forradalom leverése és a börtönből való szabadulása után Bibó István a passzív ellenállás mellett az aktív erőszakmentes ellenállást is gyakorolta: őrizte a fontos szavak értelmét. Ilyen szavak a demokrácia és a kereszténység. Tűpontosan írt a „polgárinak bélyegzett” szabadságjogok rendszeréről, amelyből egy elemet sem lehet az egész sérelme nélkül kiemelni.
A szabadságjogoknak ez a nyugati rendszere részben a görög, részben a római örökségből alakult ki, de a végső gyökere a keresztény erőszakmentesség gyakorlata. Amennyire érvényesül az erőszakot elutasító keresztény gyakorlat a polgári demokrácia világában, annyira lesz a demokrácia a kiszolgáltatottabb, gyengébb, peremre szorult tagjai számára is otthonossá. Ami pedig a kereszténységről kialakított képét illeti, Bibó szemlélete végtelenül egyszerű: a kereszténységnek Krisztust kell tükröznie. Krisztus arra tanított a szavaival és a gesztusaival egyaránt, hogy győzzük le magunkban a hatalmaskodásra és az erőszakra kényszerítő hajlamot, és győzzük meg a másikat is arról, hogy nem kell tőlünk félnie, hanem békességben élhetünk. A történeti kereszténység sok vonása ellentmond ennek a gyakorlatnak. Krisztus személye és Krisztus követésének kísérlete nélkül a kereszténység sokszor egymással is hadakozó csoportok zűrzavarává torzulhat, amelyre más, gátlástalan hatalmi játszmák is rátelepedhetnek. Ebből pedig nincs más kiút, mint a Krisztus iránti figyelem és a követésére való hajlandóság.
„Bibó István a passzív ellenállás mellett az aktív erőszakmentes ellenállást is gyakorolta: őrizte a fontos szavak értelmét” – olvashatjuk a „Boldogok a békét teremtők” címmel a Luther Kiadónál nemrégiben megjelent kötet borítóján. A könyvben sorakozó nyolc tanulmány – kiegészülve egy angolból fordított dolgozattal – a politikai gondolkodó szellemi örökségének számos részletét feldolgozza. Bibó szabadságértelmezéséről és Krisztus-képéről is kérdeztük a tanulmánygyűjtemény szerzőjét, dr. Csepregi Andrást, a Budapest-Fasori Evangélikus Gimnázium iskolalelkészét, a Wesley János Lelkészképző Főiskola oktatóját.
A keresztény erőszakmentességtől a nyugati demokráciáig – Bibó István politikai teológiai megközelítésben alcímű kötetről a szerzővel, valamint Béres Tamással, az Evangélikus Hittudományi Egyetem tanszékvezető egyetemi tanárával és Kovács Gábor filozófussal, a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Filozófiai Intézetének tudományos főmunkatársával Galambos Ádám beszélgetett.