Fónyad (Fuchs) Pál élete és munkássága
Fónyad Pál – aki 1947. január 20-ig a Fuchs nevet viselte – 1931-től 1990-ig a magyar evangélikus egyház aktív lelkészeként a nyugodt, majd többszörösen viharos évtizedek éles meglátású átélője és megfigyelője volt. Ebben a gyűjteményben egy 20. századi evangélikus teológus és lelkipásztor munkásságának metszete olvasható. A mai aktualitásokkal is rendelkező előadásokban, prédikációkban és meditációkban mindig következetesen a lutheri teológia, a bűnbocsánat Krisztus érdeméért, a két birodalom tanítása és az Ágostai hitvallás nyomán visszhangot és válaszkeresést, valamint útmutatást találunk az egyházban, a politikában és a társadalomban történt változásokra. Az előadások utáni hozzászólások rövid jegyzete és értékelése nem kerül publikálásra. Az ott szereplő személyek megtalálhatók az Akikkel utamon találkoztam című kéziratos visszaemlékezésben is. Nemcsak teológiai kifejtéseket találunk ebben a gyűjteményben, hanem a lelkigondozó visszatekintését is. A könyv címe életmottója volt: „Elég néked az én kegyelmem!” (2Kor 12,9), amely gondolkodását mindvégig átfonta.
A hivatalos szolgálati napló mellett 59, aktív szolgálati időben, 1931. június 21-től a nyugdíjazásig, 1990. július 31-ig párhuzamosan vezetett magánnapló alapján pontos statisztika állítható össze a száz magyarországi és külföldi gyülekezetben tartott istentiszteletekről és alkalmi beszédekről. Ezek szerint: 9366 prédikáció, 1272 úrvacsora, 837 keresztelés, 610 konfirmálás, 516 esküvő, 939 temetés. Ezután is vállalt 1997-ig helyettesítési szolgálatokat.
A teljes írásos hagyaték az Evangélikus Országos Levéltár tulajdonába kerül, ahol az itt nem közölt prédikációk és előadások digitalizált formában elérhetők lesznek.