Emlékek a magyarországi zsidómentésről 1944-ben
Sztehlo Gábor evangélikus lelkész, a Világ Igaza teljes memoárját tartja kezében az olvasó. A visszaemlékezés szerzője, aki 1944–45-ben a német megszállás, a nyilas uralom és Budapest ostroma idején csaknem 2000 zsidó gyermeket és felnőtett mentett meg, a 365 nap elbeszélése után a későbbi évek demokratikusan szerveződő gyermekköztársasága, a Gaudiopolis történetére is kitér.
Sztehlo munkásságának legfontosabb dokumentuma ez a szöveg, amely jó másfél évtizeddel az események után, 1961–62-ben keletkezett svájci emigrációjában. A memoárt életében nem adták ki, csak a megmentettek viszonylag szűk körében terjedt különböző másolatok formájában, majd 1984-ben jelentősen meghúzva, (át)szerkesztve jelent meg először. Kötetünkben most a visszaemlékezés első teljes, csonkítatlan kiadása olvasható, eddig ritkán látott korabeli dokumentumokkal kiegészítve.
A szöveg magyarázó jegyzetekkel, annotált névmutatóval és Kunt Gergely társadalomtörténész utószavával jelenik meg.
A könyvet Hatos Pál történész mutatta be. A kerekasztal-beszélgetésben részt vett: Béres Tamás teológus (Evangélikus Hittudományi Egyetem), Kertész Botond történész (Evangélikus Országos Gyűjtemény), Kunt Gergely történész, a kötet szerkesztője, Schmal Alexandra szerkesztő (Magvető Kiadó). A beszélgetést B. Kádár Zsuzsanna történész (Sztehlo Alapítvány) moderálta.