Üllői úti könyvesboltunk 2025. január 18-án nyitva tart 11 és 13 óra között.
Családtörténeti töredékek a kezdetektől 1870-ig
Bodoky (Biberauer) Richárd (1908–1996) református lelkész a '60-as években kezdte el megírni családjának történetét könyvsorozat formájában, amelynek megjelentetésére a rendszerváltást megelőző korszakban nem volt módja. A jelen kötet a családtörténeti könyvsorozat első és második kötetének egybeszerkesztett változatát tartalmazza, amely egy rég letűnt, legtöbbünk számára ismeretlen világot mutat be.
Teológiai tanulmányait Budapesten és Strasbourgban végezte. 1932-ben szentelték református lelkésszé. 1936-ban a Keresztyén Ifjúsági Egyesület képviselőjeként fél évet Indiában töltött, az ott szerzett benyomásairól írta első, Ez is India című könyvét (1937). 1937 és 1951 között a Filadelfia Diakonisszaintézet és a Bethesda Kórház, 1938-tól a Filadelfia Diakonisszaalapítvány lelkész-igazgatója volt. 1942-ben a Debreceni Tudományegyetem teológiai fakultásán doktorált. A diakonisszaintézetek 1951-ben bekövetkezett felszámolását követően a Református Egyetemes Konvent munkatársa volt, ahonnan 1959-ben eltávolították, majd nyelvtudásának köszönhetően fordítóként dolgozott. 1966-ban a Móra Kiadónál jelent meg Livingstone címmel a híres skót protestáns misszionáriusról, Afrika-kutatóról és felfedezőről írt regényes életrajza. Ezt követően kezdte el családtörténeti könyvsorozatát írni. Ennek kiadása a rendszerváltás előtt nem volt lehetséges.
Jelen kötet a sorozat egybeszerkesztett első és második részét tartalmazza, amelyek egy sokak számára ismeretlen világot tárnak fel. Az újkori egyháztörténet hátteréből kiindulva az ausztriai evangélikusság újjáéledésén át a skót, az osztrák és a német szellemi és gyülekezeti mozgalmakkal összekapcsolódó hazai protestáns belmisszió történetébe vezeti be az olvasót. A főszereplő apa, Michael és fia, Theodor személyiségét, hazafiságát próbára teszik az 1848-as szabadságharc eseményei. A 19. század nagy társadalmi átalakulása, a kibontakozó kapitalizmus és a gyors iparosodás új kihívásokat jelent a második generáció számára. Theodor egyéni sorsa szorosan összefonódott a városfejlődés során színre lépő jelentős gazdasági vállalkozó, Ganz Ábrahám életével. Theodor húga, Hermine megrendítő életútja betekintést enged a korabeli diakonissza (protestáns női szerzetesi) életformába. Megismerjük a Budapesti Német Ajkú Református Egyházközség és az általa alapított Bethesda diakonisszakórház 19. századi hiteles történetét is.