Üllői úti könyvesboltunk 2025. január 18-án nyitva tart 11 és 13 óra között.
Ordass Lajos evangélikus püspök naplóját tartja kezében az olvasó, aki az 1945 utáni magyar történelem sorsdöntő éveiben állt egyháza élén. Feljegyzései nem pusztán szikár beszámolók, hanem reflektált rögzítései az általa meg- és átélt eseményeknek, élményeknek. Megismerhetjük belőle a meggyőződéséhez végsőkig ragaszkodó egyházi vezetőt és magánembert, aki sohasem habozott kimondani az „igent” vagy a „nemet”, s csak akkor bizonytalanodott el esetleg, amikor látta, hogy döntései rajta kívül másokat is hátrányosan érintenek. Könyörtelenül szókimondó sorait manapság talán már némi fenntartással olvassuk, kissé simulékonyabban fogalmaznánk, tekintettel lennénk a körülményekre, mert jobban szeretjük az „igennél” és a „nemnél” az „ist”, a „habárt” és a „talánt”. Ordass Lajos feljegyzéseit ugyan nem a nagyközönségnek szánta, meglátásait mégis – mint minden közéleti szereplő – abban a tudatban vethette papírra, hogy azokat egy napon a szélesebb nyilvánosság is megismerheti. Naplója évtizedek távlatából világít rá korábban figyelmen kívül hagyott nézőpontokra, miközben új ismereteket nyújt az írás történelmi háttereként szolgáló korszakról, valamint magáról a szerzőről, aki ezt a kort nemcsak megélte, hanem meg is szenvedte.
„Ordass Lajos a halála előtti napokig írta naplóját. Amikor meghalt, felesége, Irénke néni arra kérte vejét és a lányát, Dedinszky Gyulát és Ordass Zsuzsannát, hogy a naplókat a nagybörzsönyi parókia cserépkályhájában égessék el. El is vitték ide, azonban egy idegen nyelvű kézirat kivételével nem tettek eleget a kérésnek, és az írásokat elrejtették a templom padlásán” – ismertette ifj. Zászkaliczky Pál, az Ordass Lajos Alapítvány kuratóriumának elnöke a Naplóm 1948, 1956–1957 című kötet keletkezésének a kezdő mozzanatát.
Ordass Lajos evangélikus püspök naplóját évtizedekig rejtegette a család az állambiztonság nyomozói elől. Csak akkor kerülhetett közkézre – egész pontosan az Ordass Lajosról elnevezett alapítvány birtokába –, amikor már nem kellett titkolni létezését. E kalandos sorsú naplók két köztörténeti szempontból kiemelkedően fontos szakaszát, az 1948-as és az 1956–1957-es időszakot tárgyaló részt adta ki a Luther Kiadó, a Nemzeti Emlékezet Bizottsága és az Ordass Lajos Alapítvány 2021 őszén Isó Gergely szerkesztésében.
A Luther Kiadó gondozásában jelent meg Ordass Lajos: Naplóm című kiadvány, melynek bemutatórája 2022. március 9-én került sor az Evangélikus Egyház Országos Irodájának kápolnájában. A könyvbemutatón Zászkaliczky Pál, az Ordass Lajos Alapítvány kuratóriumának elnöke, Fabiny Tamás, a Magyarországi Evangélikus Egyház elnök-püspöke, Mirák Katalin a Magyarországi Evangélikus Egyház Tényfeltáró Bizottságának elnöke, Isó Gergely, a kötet szerkesztője, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának munkatársa valamint Soós Viktor Attila, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának tagja beszélgettek.