Forrásanyag a konfliktushelyzetben lévő egyházak számáraA Hit és Egyházszervezet tanulmányi dokumentuma
Sok mai konfliktus az etnikai csoportok vagy nemzetek feszültségét tükrözi. Ezekben a helyzetekben az egyes keresztények és az egyházak arra kapnak elhívást, hogy a megbékélés követei legyenek. Egységkeresésükben Krisztus parancsának engedelmeskednek, „hogy egyek legyenek” (Jn 17,21), egységükben pedig Isten igazságosságot és gyógyulást óhajtó akaratának lehetnek hatásos jelei.
Néha azonban az egyházak közti „törésvonalak” egybeesnek a társadalom törésvonalaival, ahelyett, hogy megkérdőjeleznék és gyógyítanák azokat. Megosztottságukban az egyházak gyakran tükörképei, sőt fokozói is lehetnek bizonyos etnikai csoportok és nemzetek közti feszültségeknek. Az eredmény gyakran destruktív vagy akár végzetes is lehet.
Ez a tanulmány bibliai tudományokon, teológiai reflexiókon és társadalomtudományi kutatásokon alapul, valamint helyi egyházak tapasztalatán és reflexióin (Fidzsi-szigetek, Szudán, Észak-Írország, Srí Lanka). Az egység szükségszerűségére alapozva a tanulmány teológiai és gyakorlati tanácsokat ajánl a konfliktushelyzetben élő keresztények és egyházak számára.
Azzal, hogy a jelen tanulmány a keresztény egység keresését összefüggésbe hozza az egyház igazságos megbékélésért és gyógyulásért folytatott küzdelmével, értékes eszköz lehet az egyházak, az ökumenikus tanulmányi csoportok és helyi gyülekezetek számára – mindenki számára, aki keresztény válaszokat szeretne felajánlani a konfliktusok kezelésében.