Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Praesent a ligula sem. Pellentesque commodo ex vitae consectetur tincidunt. Etiam et augue vel lectus pellentesque accumsan fringilla sit amet augue. Nullam in pulvinar diam, non mattis mauris. Donec aliquet diam ac odio laoreet auctor. Mauris lobortis, lacus et tempus suscipit, ex nisi posuere dolor, at ornare ex justo vitae enim. Sed et augue neque. Proin luctus arcu vel ipsum molestie interdum.
Rólunk - régi
Luther Kiadó
A Luther Kiadó a Magyarországi Evangélikus Egyház könyv- és lapkiadással, valamint médiaszolgáltatással foglalkozó szervezete.
A Kiadó fő profilja egyrészt a könyvkiadás:
- A hitéletben nélkülözhetetlen, spirituális és lelkiségi irodalom, az evangélikus ifjúság neveléséhez szükséges iskolai anyagok és a legfrissebb hazai és külföldi tudományos szakteológiai munkák megjelentetése.
- Az Evangélikus Egyházhoz szorosan kötődő hazai sikerszerzők (Fabiny Tamás, Boda Zsuzsa, Gáncs Tamás, Füller Tímea, Prodán Márta, Koczor Tamás, Varga Gyöngyi, Reuss András, Kőszeghyné Raczkó Zsuzsanna) műveinek kiadása.
- A skandináv szépirodalom legjelentősebb alkotásainak magyar nyelvre való átültetése.
A Kiadó emellett meghatározó sajtótevékenységet is végez:
Az Evangélikus Információs Szolgálat (EISZ) 2015 óta integrált szerkesztőségként működve gondozza a Magyarországi Evangélikus Egyház (MEE) médiafelületeit. Legfontosabb feladata, hogy a kommunikáció eszközeivel és a sajtó sokszínű csatornáin keresztül képet adjon az egyház működéséről, a hitéletről, a társadalomban végzett szolgálatról – bemutatva példaértékű életutakat, ütköztetve ellentétes véleményeket, de szem előtt tartva a krisztusi üzenet továbbadásának célját.
Az EISZ az Evangélikus Élet magazin mellett az Evangélikus.hu weboldalon keresztül a világ minden pontjára elviszi a hazai evangélikusság híreit, s lehetőséget kínál arra is, hogy egymással így is kapcsolatba lépjenek a határon innen és túl élő magyar ajkú evangélikusok.
A Kötőszó evangélikus közéleti blog véleményközlő felületként igyekszik mutatni, hogy mit gondolunk a világról, amelyben élünk.
A közmédia csatornáin sugárzott televízió-, illetve rádióműsorunk pedig hétről hétre hangzó és látható hírt adnak az egyház mindennapi életéről, egy-egy különleges életútról.
Az EISZ a Magyarországi Evangélikus Egyház Luther Kiadójának egyik szervezeti egysége.
Történetünk
A 20. század első felében nem volt önálló lap- és könyvkiadója a Magyarországon működő evangélikus egyháznak. A kiadványszerkesztést és a kiadói feladatokat az egyházhoz kapcsolódó egyéb szervezetek végezték, például az Országos Luther Szövetség és a Fébé Diakonisszaegyesület.
1950-ben hozták létre az egyház országos adminisztrációjának részeként az Egyetemes Sajtóosztályt; később az Evangélikus Sajtóosztály megnevezést tüntették fel a kiadványokban.
A szocialista diktatúra évtizedeiben az egyházi könyvkiadás is – sok más alapvető egyházi terület mellett – erős államhatalmi kontroll alá került. Az egyházakat az állam arra kötelezte, hogy különféle kiadói tevékenységeiket egyetlen központi szervezeten keresztül végezzék. Az egyház által kiadni szándékozott minden egyes könyv megjelentetéséhez az Állami Egyházügyi Hivatal engedélye kellett. A direkt cenzúra mellett az is nehezítette a könyvkiadást, hogy a megjelentethető kiadványok számát is korlátozta az állam. A diktatúra fokozatos enyhülésével az egyházi könyvkiadás mértéke csak lassan és kis lépésekben tudott növekedni.
Az evangélikus egyház 1983-ban engedélyt kapott arra, hogy önálló gazdálkodási egységként működtesse az Evangélikus Sajtóosztályt. Ez már az enyhülés időszakának egyik jele volt, amikor kisebb fellendülés volt tapasztalható a könyvkiadás területén, és viszonylag többféle egyházi kiadvány jelenhetett meg. A rendszerváltozás után az újonnan alakult demokratikus államberendezkedés lehetővé tette, hogy az Evangélikus Sajtóosztály az egyház által fenntartott szervezeti egységként folytassa kiadói tevékenységét. Az 1990-es években átalakult, színesedett a kiadványok palettája, és az egyházi közélet fellendülésével nőtt a saját kiadású könyvek iránti olvasói igény is.
Mérföldkő a magyarországi evangélikus könyvkiadás történetében a 2001. év: az Evangélikus Sajtóosztály élére Kendeh-Kirchknopf Péter lelkész került. Ebben az időszakban – az egyház vezetésének támogatásával – mind a lap-, mind a könyvkiadás terén mélyreható szakmai átszervezés, építkezés és fejlesztés kezdődött. A megújulás egyik jele volt az is, hogy egy évvel a vezetőváltás után egyházunk létrehozta – a sajtóosztály jogutódjaként – a Luther Kiadót mint egyházi fenntartású, önálló céget.
2001-től emelkedésnek indult az olvasók kezébe kerülő kiadványok száma: a korábban jellemző évi négy-öt helyett az utóbbi esztendőkben átlagosan legalább évi tizenöt-húsz könyv jelenik meg a Luther Kiadó gondozásában. Emellett a kiadványok tartalmában és megjelenésében is szembetűnő szakmai fejlődés tapasztalható. Ebben az időszakban sikerült először megjelentetni „evangélikus sikerkönyveket”, amelyek több ezer példányban találtak gazdára, és akár több újrakiadást is megértek (például Reményik Sándor összes verse I–II., a Visszhang című imádságoskötet vagy Varga Gyöngyi áldáskönyvsorozata).
Az utóbbi néhány évben a Luther Kiadó tevékenysége sokszínűbbé vált, a könyv- és lapkiadás mellett új feladatkörökkel bővült. Egyházunk 2015-ben megalakította a kiadón belül az Evangélikus Információs Szolgálatot, így komplex kommunikációs szolgáltatóközpont jött létre. Ma tehát már nemcsak könyveket készítünk, illetve az Evangélikus Élet magazint – ennek szerkesztősége hagyományosan a kiadó szervezetén belül működik – és egyházunk két folyóiratát, a Credót és a Lelkipásztort adjuk ki, hanem a kiadóhoz tartozik egyházunk központi hírportálja, az Evangélikus.hu, valamint a Kötőszó közéleti blog, illetve az evangélikus tévé- és rádióműsorok készítése is. A kiadó igazgatója 2019 áprilisa óta Antal Bálint közgazdász.