Ökumenikus igehirdetés-gyűjtemény
A színek különleges, de életünk minden pillanatában megtapasztalható harmóniájáról tanúskodik ez az igehirdetés-gyűjtemény. Közös alkotás. Testvéri közeledés. Egymás életére és gondolkodására való odafigyelés.
A színek harmóniája szavakban is kifejeződhet. Valójában minden igehirdetés egyfajta harmóniát épít fel a saját színvilágával a Szentírás szavaira alapozva. Az igehirdető felkészültsége és hite szakmaiságot és személyességet ad a prédikációnak. A garancia az alkotói folyamatban a Szentlélek Isten munkájában rejlik. Minden prédikáció éppen ezért csoda a maga valóságában. Több prédikáció egymás mellett egy különleges színvilág egyetlen harmónia megszólaltatása érdekében.
Hiszem, hogy a szerkesztői elképzelés és a szerzői megvalósítások mögött egy nagy közös ajándék húzódott meg. Így vált valóra az álom: egy képzeletbeli szószékre alkalomról alkalomra egymás után mentek fel az igehirdetések írói. Ezt a közös munkát Isten Szentlelke egyengette úgy, hogy a különböző felekezetek lelkészeinek számítógépét, csendes szobáját és imádságait ismeretlenül is összekötötte, egy alkotóműhellyé alakította. Nem együtt készültek ugyan, mégis egy év igehirdetéseit írták meg egymás személyes ismerete nélkül ebben a különleges módon összekötött kapcsolatban. Noha fizikailag nem tehették meg a szószék lépcsőin felfelé vagy lefelé a lépéseket, de lelkileg biztosan jártak ott.
Aki végigolvassa majd a prédikációkat, a sokféleség színes világa mellett ráébredhet az eltérő színek szépen kialakuló harmóniájára is. Egyenként külön készültek ugyan a prédikációk, mégis közös alkotásként fejlődtek könyvvé. A végére tágas, nagy harmóniává nőttek. Abban a reménységben adjuk közre most ezeket a prédikációkat, hogy az olvasó számára lelki táplálékot és hitet erősítő tartalmat jelentenek. Hat keresztény felekezet hatvanöt lelkésze írta a prédikációkat egy egész egyházi esztendőt átfogó evangélikus igehirdetési alapige- (perikópa-) rend alapján.
Azok a lelkészek, akik az idei évben adventtől indulva felmennek majd prédikálni vasárnaponként a szószékre, gondolatokat, támpontokat és személyes bátorítást kapnak. Nem csak a saját igehirdetésük alkotói és hallgatói lesznek, hanem részesedhetnek egy másik lelkész aktuális prédikációs világából is. Minden héten egy tág ölelésű, ökumenikus háttérre is alapozhatják a megszólaló üzenetet.
A digitalizált világban is öröm, ha kézbe vehetünk és hagyományos módon kinyithatunk egy könyvet. Ott lehet a kezünk ügyében. Bármikor leemelhetjük a polcról. Könyvjelzőt tehetünk az épp most kedves és megszólító prédikációhoz. Olvashatjuk hétről hétre. Mellénk szegődhet ez a könyv, és újból ráébredhetünk az olvasható prédikációk értékére.
A különböző színek kiválasztásánál néha hosszú időre van szüksége a művésznek. Egy-egy prédikáció fő gondolatának a megtalálásához van, hogy napok is kellenek. Máskor már szinte azonnal látjuk előre a pompás színeket, és halljuk magunkban a jó gondolatokat, az életerőt sugárzó üzeneteket. A harmónia születhet vívódással, de spontán felfedezéssel egyaránt. Örömöt jelentene, ha ebből a csoda teremtette szépségből és érzésből részesülhetnének a kötet olvasói is. Izgalommal és nyugalommal. Jókedvben és bánatban. Magányban vagy zsibongó környezetben. Ünnepnap és hétköznap egyaránt. Legyen felemelő és gyógyító a színek harmóniája! Bátorító és bíztató a közös szószék. Talán képes lesz egy kis szikrává lenni egy-egy prédikáció az életünk közeli és majd a végső, teljes perspektívájában.
Szabó Lajos