Üllői úti könyvesboltunk 2025. január 18-án nyitva tart 11 és 13 óra között.
Az Evangélikus Hittudományi Egyetem oktatóinak tanulmánykötete
A határ nem csupán egy vonal a térképen, hanem olyan széles sáv, ahol életünk meghatározó eseményei történnek, ahová kimegyünk, ahová megérkezünk, amit elhagyunk, ahol boldogok lehetünk és szeretünk, ahol küzdünk és szomorkodunk, ahol töprengünk és döntéseket hozunk, ahol találkozunk és elválunk. Hol a határ?
Szinte hétköznapi kérdés. A tinédzser feszegeti, a történelem geopolitikai döntései megszüntetik vagy éppen meghúzzák, a sportolók és a kutatók átlépik, a tervezők megrajzolják, az ismeretek kitágítják a határokat. Szinte hétköznapi kérdése napjainknak, hogy hol a határa a gazdasági növekedésnek, a fogyasztásnak, az élvezeteknek. Milyen következményei lehetnek a határok be nem tartásának az energiapolitika, a környezetvédelem területén? Hol a határa teremtett világunk „tűrőképességének”? Vagy talán helyesebb lenne úgy feltennünk a kérdést, ahogyan a legritkábban tesszük: ki a határ? Jóllehet a határokkal kapcsolatos töprengések ezzel a kérdéssel kezdődtek: „Csakugyan azt mondta Isten, hogy a kert egyetlen fájáról sem ehettek?” (1Móz 3,1b)
Jelen kötet szerzői saját kutatási területükhöz tartozó határélményeket elemeznek, és mutatnak fel olyan új eredményeket, amelyek méltán járulnak hozzá, hogy életünk csodáit meglássuk, határainkat megértsük, és Isten ismeretében gazdagodjunk.
A kiadványról Orosz Gábor Viktor szerkesztővel Galambos Ádám újságíró beszélgetett. A könyvbemutató során a beszélgetőpartnerek a tizenhat tanulmányt tartalmazó kötetről olykor határokat feszegetve beszélgettek. Többek között szóba került ugyanis az Isten és ember közötti, az ateista és a hívő ember közötti, a szent és profán világot elválasztó határ, csakúgy mint a hit és kétely, a megbocsátás és haragtartás közötti elválasztóvonal, vagy az ökumenizmus területén kényes kérdést jelentő úrvacsora téma.