Szellemi séta Pátkai Róbert evangélikus püspökkel
Pátkai Róbert ezzel a kötettel ma is sétára hív. Bibliai tájakra vezeti az embert. Jézus betlehemi születéséről és a testté létel mai érvényességéről szól, vagy éppen a Megváltó golgotai szenvedését mutatja be. Elvezet minket abba a bizonyos felső szobába, ahol a tanítványokat a pünkösdi csoda érte. Pál apostollal a missziói utakat járhatjuk be.
Történelmi sétákra is invitál. Bemutatja Szent István országát, aztán az 1848-as magyar szabadságharc és az ‘56-os forradalom helyszíneire visz el minket. Wittenbergben a reformáció bölcsőjéhez viszi el az olvasót, majd a magyar egyházi emigráció kiemelkedő alakjaihoz vezet el: Vajta Vilmoshoz Svédországba, Terray Lászlóhoz Norvégiába vagy Pósfay Györgyhöz Latin-Amerikába és Genfbe. Közülük senki sincs már az élők sorában, így ezek a gyakran szubjektív hangú emlékidézések dokumentumértékűek.
Művészeti és bölcseleti utakra is visz minket. A magyar irodalomból Kölcseyről, Vörösmartyról, Aranyról vagy éppen Illyésről, Németh Lászlóról és Márairól ír. De elviszi az olvasót Tolsztoj Oroszországába, Kierkegaard Dániájába, Maupassant Franciaországába, Tagore Indiájába. És persze Anglia híres útjait és eldugott utcácskáit is bejárhatjuk vele. A képzőművészek közül egyebek mellett Michelangelóról, Rembrandtról, van Goghról és Chagallról szól.
Végül megmutatja az olvasónak a magyarság szellemi térképét. Írhat a történelmi múltról vagy a jelenről, az anyaország történéseiről – ahol mindig jól kiismerte magát – vagy az emigráció sokszínűségéről, de szavaiból mindig a nemzete iránti féltő szeretet árad. Sokat és sokfelé sétálhattam Pátkai Róberttel. Csatlakozásra hívom, hívjuk az olvasót. Magam most elhallgatok, beszéljen ő.
Fabiny Tamás evangélikus püspök