Katharina von Bora élete
Talán nincs nő a reformáció korában, akinek életéről többet tudnánk, mint Katharina von Boráéról. Luther Márton számos levelében, feljegyzésében, asztali beszélgetésében szól feleségéről, megörökíti szavait, gondolatait, életének eseményeit.
Ezekből a mozaikokból áll össze az egykori apácából lett feleségnek, anyának, a Fekete kolostor úrnőjének az alakja, akit a reformátor méltó párjaként, gyengéden szeretett és nagyra becsült asszonyaként őrzött meg az emlékezet. Ursula Koch regénye Katharina von Bora nem mindennapi, korára mégis nagyon jellemző életútját mutatja be egészen személyes szemszögből, a női lélek rezdüléseire érzékenyen.
A regény 1995-ben jelent meg először német nyelven, és sikerét mutatja, hogy azóta több mint tizenöt kiadást megért. Magyarul most a második, javított kiadásban vehetik kezükbe az olvasók – a Luther Kiadó női életsorsokat bemutató könyvsorozatának első darabjaként.
Feleség, édesanya, talpraesett gazdálkodó, teljes értékű szellemi-lelki társ férje oldalán, gyógynövényfőzetek ismerője, megváltott gyermeke Krisztusnak. E sokoldalú asszony nem más, mint Katharina von Bora, azaz Bóra Katalin, Luther Márton felesége. Sokat tudunk róla reformátor férje révén, de ő maga ritkán kerül reflektorfénybe. Pedig megérdemli. Ursula Koch magyarul immár második kiadásban megjelent, Rózsák a hóban című életrajzi regényének ő a főhőse.
A Luther Kiadó gondozásában újra kiadták a Rózsák a hóban című regényt. Ursula Koch Katharina von Bora életéről írt könyve kapcsán beszélgetett Fabiny Katalin, a regény fordítója és Isó M. Emese művészettörténész Stifner–Kőháti Dorottyával az Evangélikus Információs Szolgálat munkatársával. Az eszmecserét élőben lehetett nyomon követni a kiadó Facebook-oldalán, 2020. november 25-én, Katalin-napon.